[ File # csp7662395, License # 2451368 ] Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php) (c) Can Stock Photo Inc. / Leaf

Guasha masajı eski Çin tıbbında binlerce yıldır uygulanan temel tedavi usullerinden biridir. Guasha masajı bazı özel aparatlar ve yağlar ile vücutta sıkıntılı noktalara baskı ve dozlu kazıma yapılarak kan dolaşımını ve lenf dolaşımını hızlandırmaya yarar. Bununla birlikte ağrı ve hastalık sebebi olan tıkanıklıklar açılarak deri altındaki negatif unsurlar cilt ve idrar yolu ile vücuttan atılırlar.

Uygulama yapılan bölge hızla ve yenilenerek iyileşir. Lokal performans artar. Hücrelerdeki oksijen miktarı arttığı için bağışıklık sistemini kuvvetlendirip direnç arttırır. Bunun devamı olarak parlak ve güzel bir cilt kazandırır.

 

Uygulama yapılmayacak bazı durumlar şunlardır;

 

  • Hamile ve regl döneminde olanlar.
  • Kronik kalp ve beyin damar rahatsızlığı olanlar.
  • Alkol, uyuşturucu ve benzeri maddeleri kullananlar.
  • Kanamalı hastalar ve eklem kas kırık-çıkık, tendon kopuğu olanlar.
  • Terapiyi kabul etmeyenler.

 

bel- boyun

Bel – Boyun Fıtığı Tedavisi

BEL FITIĞI

Bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki kıkırdak yapının omirilikten çıkan sinirlerin sıkıştırılmasıdır.Çekirdek dediğimiz kısmın,bağ dokusu dediğimiz kısmın elastik kısmı yırtılarak,omirilik kanalı ve sinir köklerine baskı yapacak şekilde yırtılmasına bel fıtığı denir.

BEL FITIĞININ NEDENLERİ

-Yaşa bağlı olarak gelişen dejerasyon

-Ters hareketler

-Düşme

-Ağır bişey kaldırma

 

BEL FITIĞININ BELİRTİLERİ

-Belde ve bacakta dayanılmaz ağrılar

-Hareketlerde kısıtlılık

-Topallayarak yürüme

-Vücudun bir tarafa doğru yamulmaya başlamış,çarpık hale gelmiş olması

Bel fıtıkları genellikle erişkin yaşlarda görülen bel ve bacakların en başta gelen nedenlerindendir

Erkeklerde kadınlara göre 1.7 kat daha fazla rastlanır.

 

BOYUN FITIĞI

Boyunda 7 adet omur cismi bulunur.Yapıları itibari ile bir üstteki bölümde anlatılan bel omurlarından tek farkları,daha küçük olmalarıdır.Her omurga arasında yastıkçık dediğimiz kıkırdaklar mevcuttur.Bu kıkırdak yapının yırtılarak omurga içinde seyreden omirilik veya kolla dağılan sinirlere baskı yapması sonucu oluşan hastalığa boyun fıtığı denir.

 

BOYUN FITIĞININ RİSK FAKTÖRLERİ

-Ani ve güçlü boyun hareketleri

-Ağır kaldırmak

-Ani,ters dönüşler

-Araba kullanırken emniyet kemeri takmadan ani fren yapılması

-Geçirilmiş boyun travması

-Spor yaralanmaları

 

BOYUN FITIĞININ BELİRTİLERİ

-Şiddetli boyun ağrısı veya kolla vuran ağrı

-Orta düzeyde sık tekrarlanan a ğrılar

-Ağrıyla birlikte kolda kuvvetsizlik

-Ağrıyla birlikte kol ve ayaklarda uyuşma

-Kol ve ayaklarda giderek artan güç kaybı

 

Refleksolojinin bel – boyun fıtığı tedavisindeki yeri ;

 

Refleksolojinin orta ve hafif düzeydeki fıtıklarda düzeltici etkisi temelde gerilen ve sıkışan sinirlerin yumuşatılıp, basının ortadan kaldırılması ve sıvı dengesinin tekrar kurulmasına dönük bir amaç hedeflenir. Bel ve boyun fıtığının oluşmasına neden olan en önemli faktörlerden birisi olan sinir ve stres hali refleksoloji sonrasında ortadan kaldırılarak vücut üzerinde bir gevşeme hali oluşturulur.Bu amaçla ayaklarımız üzerinde sadece omur bölgeleri değil stres oluşumuna neden olan ve vücuttaki genel gerginlikle ilişkisi olan organların da ayak tabanındaki sinir izdüşümleri uyarılarak vücutta genel bir gevşeme oluşturulur.

Refleksoloji ile vücuttaki kas sistemi ve omurlarımızı saran lenfler gevşetildiği için refleksoloji tabanlığını düzenli olarak kullandığınız takdirde tekrar fıtık olma ihtimaliniz minimal düzeye inmektedir.